Το έργο REFRAME θα δημιουργήσει ένα Πλαίσιο Μετάβασης Κυκλικής Οικονομίας (ΚΟ) ειδικά για μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις στον κλάδο των κατασκευών και της βιοτεχνίας, για να τους βοηθήσει να γίνουν πιο φιλικοί προς το περιβάλλον. Θα παρέχει στους εργαζόμενους (νυν και μελλοντικούς) των κατασκευαστικών και μεταποιητικών ΜΜΕ στην ΕΕ πρακτικές γνώσεις σχετικά με την εφαρμογή της Κυκλικής Οικονομίας στην επιχείρησή τους.
Στόχος:
Θα δημιουργηθεί μια «ευρεία, αναπτυσσόμενη και ενεργή» διαδικτυακή κοινότητα REFRAME, με κύριο στόχο την ενημερωμένη διορατικότητα στην κυκλική οικονομία, την ανταλλαγή τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών μεταξύ των συμμετεχόντων και την επιτυχή υλοποίηση ενός CE μετάβαση για όλες τις ΜΜΕ και τις μικτές επιχειρήσεις.
Αποτελέσματα:
Σε ποιους απευθύνεται: Ιδιοκτήτες, διευθυντές, προσωπικό κατασκευαστικών & βιοτεχνικών ΜΜΕ με ως 100 υπαλλήλους & μικροεπιχειρήσεις, (μελλοντικούς) υπαλλήλους μεταποιητικών ΜΜΕ (Μη ειδικευμένοι, έμπειροι, ειδικευμένοι), κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης/εκπαιδευτές/συμβούλους, οργανισμούς κατασκευαστικών ΜΜΕ, φοιτητές πανεπιστημίου / κολεγίου, δήμοι και πόλεις και ειδικούς που υποστηρίζουν εταιρείες με εργασίες Κυκλικής Οικονομίας (εσωτερικά ή εξωτερικά)
Το έργο θα διεξαχθεί από μια κοινοπραξία 6 εταίρων από 5 ευρωπαϊκές χώρες: Ελλάδα, Κύπρος, Πορτογαλία, Βουλγαρία και Ουγγαρία.