- Home
- Σεμινάριο
- Η PCX ταξίδεψε στην Ελλάδα για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus + KA1
Η PCX ταξίδεψε στην Ελλάδα για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus + KA1
Εργαστήριο Δημιουργικότητας
Η PCX υλοποίησε με επιτυχία το πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus + KA1 σε συνεργασία με την IDEC S.A. , η οποία έχει μεγάλη εμπειρία σε ευρωπαϊκά προγράμματα και ως εταίρος σε διάφορα ευρωπαϊκά προγράμματα και πρωτοβουλίες.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας 5 ημερών ήταν ένα εργαστήριο δημιουργικότητας, το οποίο έδωσε στους συμμετέχοντες τις κατάλληλες γνώσεις και δεξιότητες για να αναδημιουργήσουν και να αναδιοργανώσουν τα εκπαιδευτικά προγράμματα που προσφέρει η PCX, προσφέροντάς τους νέους, σύγχρονους τρόπους παρουσίασης. Η PCX μπορεί τώρα να χρησιμοποιήσει ψηφιακά εργαλεία για να δημιουργήσει νέα ελκυστικά μαθήματα, που μπορούν να βοηθήσουν στην αύξηση της απόδοσης των μαθητών.
Αυτό που θέλουμε να επιτύχουμε με αυτό το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι να προσφέρουμε τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες μας με πιο καινοτόμο και πιο αποτελεσματικό τρόπο. Επιπλέον, θεωρούμε απαραίτητο για τους πελάτες μας (άτομα, οργανισμούς, εταιρείες και δημόσιους φορείς) να ολοκληρώσουν τα προγράμματα εκπαίδευσης που προσφέρουμε, έχοντας αποκτήσει νέες τάσεις, ιδέες και τρόπους σκέψης που μπορούν να εφαρμόσουν στη δουλειά τους.
Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα εκπαίδευσης (συνολικά τρεις (3)) ήταν έμπειροι συντονιστές έργων και εκπαιδευτές.
Μέσω του προγράμματος κατάρτισης οι συμμετέχοντες:
- απέκτησαν γνώση σχετικά με ψηφιακά εργαλεία που θα τους βοηθήσουν να δημιουργήσουν σύγχρονα μαθήματα κατάρτισης και να προσαρμόσουν καινοτόμες μεθόδους κατάρτισης.
- μπορούν πλέον να ενσωματώσουν gamification στοιχεία στη διδασκαλία.
- κατανόησαν τις ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές πολιτικές και τις συσχετίζουν με τις εθνικές πολιτικές και πρακτικές τους.
- διεύρυναν το προσωπικό και επαγγελματικό τους δίκτυο.
- εργάστηκαν σε μια ευρωπαϊκή ομάδα.
- χρησιμοποίησαν ευρωπαϊκές ιδέες, πρακτικές και πρότυπα ποιότητας στην εκπαίδευση ενηλίκων.
- αντάλλαξαν εμπειρίες και βέλτιστες πρακτικές με άλλους εκπαιδευτικούς από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.
- συναντήθηκαν με νέους ανθρώπους, από διαφορετικούς τομείς εργασίας και ευρωπαϊκές χώρες, έμαθαν για νέους πολιτισμούς, διαφορετικές προσεγγίσεις εκπαίδευσης που χρησιμοποιούνται σε άλλες χώρες, επέκτειναν το προσωπικό τους δίκτυο και το δίκτυο της PCX
- έζησαν εμπειρίες στην Ελλάδα και τους ανθρώπους εκεί.
- απέκτησαν Πιστοποιητικό Παρακολούθησης, Europass Certificate Supplement και Europass Mobility.
Η PCX, ως εταιρεία:
- έχει αποκτήσει ευαισθητοποιημένο και εξειδικευμένο προσωπικό.
- έχει βελτιώσει τις δυνατότητές της, την ελκυστικότητα των υπηρεσιών της και την ευρωπαϊκή της διάσταση.
- ενίσχυσε τις υφιστάμενες σχέσεις συνεργασίας με τον οργανισμό υποδοχής.
- έχει τη δυνατότητα να προσελκύσει νέους πελάτες και να αναπτύξει περαιτέρω την πελατεία της.
- έχει αποκτήσει τη δυνατότητα να αυξήσει την αποτελεσματικότητα των προγραμμάτων κατάρτισης.