Το έργο VELA είναι σε θέση να αντισταθεί στην εκπαιδευτική κρίση, υποστηρίζοντας τους παρόχους ΕΕΚ στη χρήση καινοτόμων προσεγγίσεων και ψηφιακών τεχνολογιών για διδασκαλία και μάθηση. Οι εκπαιδευτικοί θα ενδυναμωθούν με απτά εργαλεία για να εμπλουτίσουν το πολιτιστικό τους υπόβαθρο και να υποστηρίξουν μια συνολική προσέγγιση στην καινοτομία και τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών για παιδαγωγικές, τεχνικές και οργανωτικές αλλαγές. Το VELA θα συμβάλει στην υλοποίηση του «Σχεδίου Δράσης για την Ψηφιακή Εκπαίδευση» προωθώντας την αποτελεσματική χρήση του εργαλείου αυτοστοχασμού και την ανταλλαγή καλών πρακτικών με άλλους ευρωπαίους ενδιαφερόμενους φορείς, συνεργαζόμενοι για την επίτευξη ευέλικτων και διαπερατών οδών μάθησης.
Τα αποτελέσματα του έργου VELA είναι: