Η ιδέα του έργου LandSea είναι να ενισχύσει το επιχειρηματικό πνεύμα και τις ικανότητες συνεργασίας των τοπικών παραγόντων, συμμετεχόντων στην ταυτότητα των περιοχών μέσω της παραγωγής τοπικών προϊόντων από ξηρά σε θάλασσα, με στόχο την ενίσχυση των ικανοτήτων των τοπικών παραγόντων στην ύπαιθρο. και θαλάσσιες περιοχές. Πράγματι, οι τοπικοί παράγοντες, οι αγρότες, οι ψαράδες δεν διαθέτουν τις δεξιότητες για να προωθήσουν αυτές τις κοινές εμπορικές και εδαφικές προσεγγίσεις. Παρόλο που οι ικανότητές τους έχουν ενισχυθεί όσον αφορά τη διαχείριση, την επικοινωνία και το μάρκετινγκ, η γνώση εξακολουθεί να μοιράζεται άνισα μεταξύ των ενδιαφερομένων. Ωστόσο, η ανάγκη είναι ιδιαίτερα έντονη ενόψει των νέων απαιτήσεων των καταναλωτών, ειδικά για νέους επιχειρηματίες στους τομείς της γεωργίας ή της αλιείας, οι οποίοι βασίζουν όλο και περισσότερο τα σχέδιά τους στην προώθηση προϊόντων σε βραχυκυκλώματα, αλλά δεν έχουν πάντα πραγματικό περιεχόμενο κατάρτισης σε αυτούς τους τομείς, που θα εδραίωναν τις επιλογές τους επαγγελματικά.
Τα αποτελέσματα του έργου LANDSEA είναι: